Laravel instalacja

Laravel instalacja

Laravel to jeden z dwóch aktualnie najpopularniejszych frameworków PHP na świecie. To głównie zasługa ogromnej społeczności użytkowników, łatwej składni i czytelnego kodu, a także praktycznie nieograniczonej liczby zastosowań. Jednak wciąż wiele osób szuka informacji o tym jak zainstalować Laravel. W dzisiejszym wpisie omówimy ten proces krok po kroku. Zapraszamy!

Najszybciej? Homestead!

Homestead to maszyna wirtualna dostarczana przez Laravela i ma w sobie wszystkie niezbędne elementy potrzebne do korzystania z frameworka. Homestead zawiera między innymi Composera, PHP, MySQL oraz Nginx. Aby zainstalować Homestead konieczne będzie wcześniejsze zainstalowanie VirtualBox 5.2, VMWare, Parallels lub Hyper-V, a dodatkowo Vagrant.

Instalacja Homestead Vagrant Box

Po zainstalowaniu VirtualBox / VMware i Vagrant należy dodać laravel/homestead do instalacji używając poniższej komendy wpisanej w terminalu:

vagrant box add laravel/homestead

Korzystasz z macOS? Wypróbuj Laravel Valet!

Dla użytkowników systemu macOS świetnym rozwiązaniem będzie również Laravel Valet. Dzięki niemu w łatwy i szybki sposób możesz serwerować strony bez konieczności instalowania maszyny wirtualnej czy edytowania /etc/hosts. Tu jedyne wymagania to instalacja PHP i MySL.

Instalacja Laravela krok po kroku

Jeśli nie korzystasz z Homestead musisz pamiętać o tym, że Laravel do poprawnego działania poza PHP w wersji 7.3 lub wyższej wymaga jeszcze:

  • BCMath PHP Extension
  • Ctype PHP Extension
  • Fileinfo PHP Extension
  • JSON PHP Extension
  • Mbstring PHP Extension
  • OpenSSL PHP Extension
  • PDO PHP Extension
  • Tokenizer PHP Extension
  • XML PHP Extension

Zacznijmy od początku – instalacja PHP. Ten proces różni się w zależności od systemu operacyjnego, jednak zawsze jest prosty i poradzi sobie z nim nawet początkujący.

Co dajel? Composer!

Najprostszą metodą instalacji Laravela poza wyżej opisanym box’em będzie wykorzystanie Composera. To proste narzędzie do zarządzania pakietami PHP, a jego instalacja nie powinna sprawić nikomu kłopotu. Szczegółowe informacje znajdują się w dokumentacji.

Korzystając z Composera pobieramy instalację Laravela wpisując:

composer global require laravel/installer

Po zainstalowaniu Laravela komenda laravel new stworzy nową instalację we wskazanej lokalizacji. Dla przykładu komenda laravel new blog utworzy katalog o nazwie blog zawierający świeżą i gotową do działania instalację.

Instalacja Laravela jako projekt

Drugą metodą jest instalacja Laravela tworząc od razu nowy projekt. W tym celu w Composerze wpisujemy komendę, która stworzy nowy katalog o nazwie blog zawierający niezbędne do działania aplikacji pliki. Komenda do Composera to:

composer create-project –prefer-dist laravel/laravel blog

Artisan 

Ostatnim krokiem będzie skorzystanie z CLI Laravela, które udostępnia cały szereg przydatnych komend potrzebnych podczas programowania. Poniższa komenda uruchamia wbudowany w PHP serwer:

php artisan serve

Po jej wpisaniu aplikacja zaczyna działać, a efekty zobaczysz wchodzą na adres http://localhost:8000

Podsumowanie

Instalacja Laravela z każdą z metod jest prosta i nie powinna sprawić nikomu trudności. My polecamy korzystanie z maszyny wirtualnej, która pozwala w łatwy i szybki sposób odtworzyć środowisko produkcyjne na komputerze.

Udostępnij ten post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *