Gdzie można nauczyć się pracy z Laravel’em?

Gdzie można nauczyć się pracy z Laravel’em?

Dobry framework to gwarancja szybkości i wysokiej skuteczności pracy developera. Warto sprawdzić więc program Laravel. Dlaczego? Ponieważ obecnie jest to jeden z najszybciej rozwijających się frameworków PHP. Wyjątkowo ekspresyjna składnia, a także bardzo dobra dokumentacja pozwalają w krótkim czasie stworzyć funkcjonalną, prostą aplikację, a nawet strony o wysokim stopniu skomplikowania. Program wykorzystuje też nowoczesne funkcjonalności języka PHP i można dzięki temu dostosować go do własnych potrzeb. Gdzie można się nauczyć lub szukać dodatkowej pomocy owego połączenia prostoty użycia oraz zaawansowanych możliwości?

Plusem dla twórców Laravela jest duża i szybko rosnąca społeczność. Ta sytuacja przekłada się na wiele niezbędnych i pomocnych publikacji. Warto więc wiedzieć i spisać sobie, gdzie w razie potrzeby można szukać dodatkowej pomocy.

Podstawowe źródła

Najważniejsza jest główna strona projektu, a w niej działy poświęcone dokumentacji oraz forum. Forum działa bardzo prężnie. Dużo tam się dzieje i jest bardzo popularne. Ale forum o nie jest jedyne miejsce, gdzie można otrzymać bezpośrednią pomoc. W tak zwanym trybie „na żywo” pomocny będzie kanał IRC. Oficjalny kanał #laravel znajduje się w sieci Freenode. Można także skorzystać z gotowej publicznej bramki przez WWW, którą stworzyli fani Laravela. Kanał IRC, tak samo jak forum, tętni życiem. Zawsze więc znajdzie się ktoś, kto pomoże rozwiązać zaistniały problem. Istnieje też kanał #laravel-pl, ale nie jest zbyt uczęszczany, choć i tutaj warto spróbować. Na kanale Laravela znajduje się serwis, który przechowuje logi rozmów. Można z powodzeniem więc sprawdzić w archiwum, co się dzieje. Istnieje też możliwość przeczytania istotnej, ale zakończonej dyskusji.

Wydawnictwa książkowe

Laravel to stosunkowo młody framework. Jednak program może już pochwalić się kilkoma dość ważnymi dla developera publikacjami. Oto przykłady książek, z których można korzystać.

  • Laravel Testing Decoded – Jeffrey Way
  • Code Bright – Dayle Rees
  • From Apprentice To Artisan – Taylor Otwell
  • Laravel. Wstęp do programowania aplikacji internetowych – Paweł Kamiński
  • Laravel. Kurs video – Paweł Kamiński
  • Laravel. Tworzenie aplikacji. Receptury – Terry Matula

Pierwsza pozycja jest o samych testach, a program Laravel służy tutaj za tło. Druga pozycja jest prawdopodobnie najbardziej przystępna dla osób rozpoczynających pracę z tym frameworkiem. Istnieje wersja HTML tej książki. I przede wszystkim jest ona darmowa, a także dostępna na stronie samego autora. Ostatnią książkę napisał autor Laravela. Pozycja odnosi się do bardziej o technicznych aspektów podejścia do pisania aplikacji. Warto jednak zauważyć, że ta publikacja daje developerowi mocną dawkę ciekawych, źródłowych materiałów. Kolejne pozycje warto mieć w swoim księgozbiorze, ponieważ w prosty sposób wyjaśniają niektóre kwestie pracy z frameworkiem.

Inne pomoce to

  • Podcast, który jest dostępny na stronach Laravel.IO. Można też korzystać z niego bezpośrednio z kanału RSS.
  • Twitter – tu działa klasycznie tag #laravel. Można też zajrzeć na oficjalne konto @laravelphp i obserwować autora @taylorotwell.
  • Laravel.io to serwis, który jest społecznością fanów Laravela. Znajduje się tutaj do wykorzystania podcast, IRC, Wiki. Ciekawostką jest Laravel Weekly. To newsletter, który ma za zadanie podsumowywać tydzień w temacie Laravela. Można śmiało go subskrybować.
  • Grupa na G+ – jest to społeczność dla osób, które preferują obecność w G+.
  • LaraCon – konferencja dla entuzjastów frameworka.
  • netTuts+ – zaangażowanie redaktorów z tego serwisu zdecydowanie wpłynęło na popularność w początkowym okresie Laravela. Ale jest tutaj bardzo dużo interesujących darmowych artykułów. Natomiast w płatnej części serwisu dostępny jest pełen kurs wideo.
  • Laracast – to dość pokaźny zbiór materiałów video.
  • Kursy video
  • Strony internetowe indywidualnych użytkowników z praktycznymi poradami.

Laravel nie musi podobać się wszystkim, ale abstrahując od tej sytuacji należy przyznać, że jako projekt sam w sobie jest prowadzony bardzo dobrze. Ma świetną promocję, łatwy dostęp do materiałów szkoleniowych i ciekawą społeczność. Ogólnych problemów z zarządzaniem projektem brak.

Udostępnij ten post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *