Laravel — Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Laravel — Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Zastanawiasz się, czym jest Laravel i z czego wynika cały ten szum wokół niego? Skąd ta stale rosnąca w branży popularność? Z pewnością Laravel zasłużył na miano najpopularniejszego frameworku PHP! Powszechne opinie na temat jego elastyczności, przejrzystości kodu i wpływu na szybkość tworzenia aplikacji, przyciągają nowych użytkowników każdego dnia.

Jesteś ciekawy, czym jest Laravel? Poniżej przygotowaliśmy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, które zapewne pojawiły się w Twojej głowie. Zapraszamy!

  1. Czym jest Laravel?

Laravel to darmowy i opensource’owy framework PHP, działający zgodnie ze strukturą MVC (Model View Controller). Przez framework rozumiemy szkielet budowy aplikacji, dostarczający niezbędnych komponentów oraz bibliotek. 

Laravel oferuje całą gamę narzędzi dla developerów, którzy mogą wykorzystywać je podczas budowy aplikacji. Co więcej, framework świetnie sprawdza się zarówno jako rozwiązanie dla początkujących, jak i zaawansowanych programistów.

  1. Czy Laravel jest wystarczająco popularny?

Zdecydowanie tak! Laravel to obecnie jeden z najpopularniejszych frameworków PHP. Stworzony został w 2011 roku przez Taylora Otwella i od tego czasu wciąż zyskuje na popularności. Nie bez powodu jest najczęściej wyszukiwanym w Google frameworkiem. Wraz z rosnącym zainteresowaniem, ciągle rozrasta się społeczność, co przekłada się na ilość materiałów edukacyjnych oraz możliwości otrzymania wsparcia od innych użytkowników.

  1. Jakie są największe zalety Laravela?

Laravel przede wszystkim jest uniwersalny, a przy tym prosty i łatwy do zrozumienia. Również dla początkujących. Wpływa na przejrzystość kodu i oferuje wyjątkowo szczegółowe archiwum wszystkich dokumentów.

Główne zalety Laravela to:

  • Wbudowany system autentykacji, uruchamiany za pomocą krótkiej komendy. Dzięki niemu system samodzielnie tworzy najczęściej wykorzystywane przez programistów funkcje, niezbędne do zbudowania strony rejestracji czy logowania. Laravel umożliwia również zapamiętywanie i przypominanie hasła.
  • Wiersz poleceń Artisan, pozwalający generować komponenty aplikacji za pomocą jednej komendy.
  • Eloquent model — czyli unikalne rozwiązanie pomocne przy projektowaniu baz danych przy pomocy klas w PHP.
  • Automatyczne testy, które są integralną częścią Larvela.
  • System szablonów blade, kompilujących się w czysty kod PHP.
  • Prostota! Laravel jest nie tylko wyjątkowo łatwym do przyswojenia frameworkiem, ale również sprzyja tworzeniu aplikacji cechujących się wyjątkowo spójnym i przejrzystym kodem.
  1. Gdzie Laravel sprawdzi się najlepiej?

Laravel pozwala budować kompletne aplikacje, a najlepiej wykorzystamy jego możliwości na rozbudowanych stronach wymagających rejestracji i logowania.

  1. Laravel — backend czy frontend?

Laravel wykorzystywany jest do programowania po stronie serwera — czyli zdecydowanie backend. 

  1. Czy Laravel jest językiem programowania?

Nie. Laravel to jedynie framework języka PHP. Framework należy traktować, jako zbiór narzędzi ułatwiających, przyspieszających i systematyzujących kodowanie aplikacji.

  1. Czy mogę korzystać z Laravela, nie znając PHP?

Zdecydowanie znajomość PHP jest wymagana. Laravel w dużym stopniu ułatwia pracę z tym językiem programowania. Jednak aby zrozumieć zasadę działania i wykorzystać w pełni możliwości Laravela, konieczna będzie znajomość podstaw, bez których nie uda się stworzyć kompletnej i sprawnej aplikacji.

  1. Czy Laravel jest łatwy do nauczenia?

Znając PHP, nauka Laravela jest wyjątkowo prosta i szybka. Ułatwia to ilość dostępnych materiałów, poradników oraz chętna do pomocy społeczność użytkowników. Nie brakuje kanałów IRC czy Slack, gdzie łatwo i szybko znajdziemy odpowiedź na nurtujące pytania.

  1. Gdzie uczyć się Laravela?

Z konkretnymi problemami warto zwracać się na wspomniane powyżej kanały dla użytkowników. Podstawowe informacje i poradniki na temat Laravela z łatwością znajdziemy na stronach Laravel.IO, netTuts+ czy Laracast.

Warto również skorzystać z książek. Mimo iż to stosunkowo młody framework, na rynku dostępnych jest już kilka naprawdę sensownych pozycji. Polecane tytuły znajdziesz na naszej stronie w artykule „Gdzie można nauczyć się pracy z Laravel’em?”.

Jak widzisz, korzyści wynikające z tworzenia aplikacji z pomocą Laravela są nie do przecenienia i przekładają się nie tylko na sam proces, ale i efekt końcowy. Jeśli szukasz bardziej szczegółowych informacji, koniecznie sprawdź pozostałe artykuły na naszej stronie.

Udostępnij ten post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *