Czym są pakiety do Laravela? Z jakich pakietów korzystać? 18 najlepszych propozycji!

Czym są pakiety do Laravela? Z jakich pakietów korzystać? 18 najlepszych propozycji!

Bez wątpienia Laravel jest aktualnie jednym z najpopularniejszych frameworków. Znajduje zastosowanie w całym wachlarzu projektów i aplikacji, a najlepiej sprawdza się wszędzie tam, gdzie oferujemy możliwość rejestracji i logowania. Laravel jest prosty i znacznie przyspiesza pracę nad kodem, między innymi dzięki dostępnym pakietom.

Czym są pakiety?

Pakiety należy rozumieć, jako gotowe rozwiązania konkretnych problemów. W skrócie, zamiast wymyślać koło na nowo, możemy skorzystać z kompleksowych i sprawdzonych rozwiązań. Pakiety należy podzielić na dwie kategorie: niezależne oraz te dedykowane konkretnym frameworkom. W tym wpisie przyjrzymy się tym, stworzonym tylko i wyłącznie do pracy z Laravelem.

Poniżej znajdziesz listę najlepszych pakietów do wykorzystania w swoim projekcie. Co więcej, dzięki wykorzystaniu Composera, z łatwością je zainstalujesz, a jedyne co musisz sprawdzić to zgodność z wykorzystywaną wersją Laravela.

Najlepsze pakiety Laravel

Przejdźmy do naszego przewodnika. Ponieważ Laravel wciąż zyskuje na popularności, przekłada się to również na ilość dostępnych pakietów. Zastanawiasz się, które wybrać? Poniżej znajdziesz wszystkie informacje, jakich potrzebujesz.

1. Entrust

Entrust pozwala elastycznie i automatycznie dodawać uprawnienia w oparciu o ustalone role w aplikacji. W tym celu tworzone są cztery tabele zawierające: rekordy ról, rekordy uprawnień, relacje one-to-many między rolami a użytkownikami, relacje many-to-many między rolami i uprawnieniami.

Przykładowo, w ten sposób utworzysz nowe role:

$admin = new Role();

$admin->name = 'admin’;

$admin->display_name = 'User Administrator’; // optional

$admin->description  = 'User is allowed to manage and edit other users’; // optional

$admin->save();

a tak rolę dla użytkownika:

user = User::where(’username’, '=’, 'michele’)->first();

$user->attachRole($admin);

$createPost = new Permission();

$createPost->name         = 'create-post’;

$createPost->display_name = 'Create Posts’;

$createPost->description  = 'create new blog posts’;

$createPost->save();

$admin->attachPermission($createPost);

2. Spatie

Nadawanie ról i uprawnień w projektach stawianych za pomocą Laravela, to często jedna z kluczowych kwestii. Nie ma się co dziwić, że w tej kategorii znajdziesz wiele rozwiązań i pakietów. Bezsprzecznie jednym z najlepszych jest Spatie Roles & Permission. 

Zalety:

  • Role i uprawnienia
  • Middleware
  • Komendy Artistan
  • Dyrektywy Blade

3. Laravel User Verification

Ten pakiet w wygodny sposób umożliwia weryfikację użytkowników oraz adresów email. Laravel User Verification generuje token weryfikacyjny dla konkretnego użytkownika. Wysyła go lub przechowuje, a także obsługuje samą weryfikację.

4. Laravel Debugbar

Jak sama nazwa wskazuje, to pakiet wykorzystywany głównie podczas debugowania. Laravel Debugbar jest jednym z najlepszych rozwiązań dodających pasek programisty do aplikacji.

Pasek pozwala pokazać wszystkie zapytania w aplikacji i prześledzić ich ścieżki. Pokaże wszystkie parametry oraz wyrenderowane szablony.

5. Socialite

Kolejna paczka ważna z punktu widzenia rejestracji i logowania. Socialite oferuje prostą i szybką opcję uwierzytelniania OAuth. W ten sposób użytkownicy mogą zalogować się poprzez swoje konta w serwisach społecznościowych. Socialite obsługuje między innymi: Facebooka, Twittera, konta Google czy GitHub.

6. Laravel Backup

Jak dobrze wiemy, backup to jedna z podstawowych i najważniejszych kwestii. Komu nie uratował życia chociaż raz? Kopie zapasowe w przypadku Laravela najlepiej obsługuje pakiet Laravel Backup. Tworzy plik zip zawierający kopię wszystkich plików w aplikacji. Tworzenie pełnej kopii zapasowej uruchamiane jest za pomocą prostej komendy: php artisan backup:run

7. Laravel Mix

Ten pakiet wcześniej znany był pod nazwą Laravel Elixir. To najlepszy sposób na kompilowania i minimalizowania kodu, jaki jest tylko dostępny dla Laravela.

Przykład:

const mix = require(’laravel-mix’);

mix.sass(’src/app.sass’, 'dist’)

   .js(’src/app.js’, 'dist’); 

8. Migration Generator

W przypadku migracji z istniejących baz danych, a w tym indeksów i kluczy obcych, niezastąpiony będzie Migration Generator. Możesz migrować wszystkie dostępne tabele w bazie danych, ale również wybrać tylko kilka konkretnych.

9. No Captcha

Prosty pakiet umożliwiający implementację zabezpieczenia antyspamowego — Google reCaptcha. W celu poprawnej instalacji musisz wcześniej uzyskać bezpłatny klucz API.

Generator panelu administracyjnego Laravel

Generatory paneli administracyjnych dzielimy na dwie kategorie: wizualne oraz te oparte na konsoli. To, który wybierzesz, zależy jedynie od Twoich preferencji. Zarówno korzystając z GUI, jak i poleceń Artisana, uzyskasz takie same efekty. Jakie pakiety w tej kwestii możemy wykorzystać?

10. Voyager: The Missing Laravel Admin

Voyager to zdecydowanie jedno z najlepszych rozwiązanie. W pełni dopracowane, oferujące profesjonalny interfejs, ale przy tym prosty w obsłudze i przyjazny dla nowych użytkowników. Podczas korzystania z Voyagera nie zaskoczą Cię niespodziewany błędy. Co ważne oferuje wiele dodatkowych opcji jak na przykład manager mediów.

11. Orchidea

Orchidea najlepiej sprawdzi się w tworzeniu aplikacji typowo biznesowych stawianych za pomocą Laravela. Będzie dobrą podstawą przy różnych aplikacjach internetowych, w tym z funkcjami CMS czy CMF.

12. LaraAdmin: Panel administracyjny + CRM

LaraAdmin umożliwia tworzenia modułów panelu administracyjnego za pomocą wizualnego interfejsu. Aktualnie strona częściowo jest w przebudowie, więc należy spodziewać się nowości w najbliższym czasie.

Pakiety Laravel e-commerce

Laravel to również e-commerce. Z jakich pakietów tutaj możemy skorzystać?

13. AvoRed

AvoRed ułatwia tworzenia koszyków produktowych różnymi atrybutami produktów oraz kategoriami. Dzięki niemu w łatwy sposób możemy śledzić zamówienia, sprawdzać informacje dotyczące klientów oraz zarządzać stanami magazynowymi.

14. Bagisto

Bagisto jest pakietem open sourcowym, ale dzięki dużemu zainteresowaniu, mocno się rozwinął. Bagisto jest pakietem gotowych rozwiązań do zarządzania użytkownikami, magazynami oraz sprzedażą wspierającą lokalizacje, waluty oraz zintegrowane metody płatności.

Pakiety Laravel SEO

Ostatnią kategorią będą pakiety związane z pozycjonowaniem. Jeśli chcesz przeczytać więcej o pozycjonowaniu Laravela, koniecznie sprawdź nasz ostatni wpis Laravel + pozycjonowanie: przewodnik 2020.

15. AutoMeta

To zdecydowanie jedno z najlepszych rozwiązań tego typu, a przy tym najłatwiejsze w obsłudze. Jak nazwa wskazuje, tu również będziemy zarządzać metatagami witryny, ale również pozwala wychwycić i naprawić typowe błędy w optymalizacji strony. Dzięki temu boty łatwiej i dokładniej indeksują całą zawartość.

16. Laravel Seoable

Seoable to natomiast jeden z najczęściej używanych pakietów w tej kategorii. Prowadzi użytkownika tak, aby zoptymalizował stronę zgodnie ze sprawdzonymi i aktualnymi praktykami SEO. Umożliwia ustawianie niestandardowych szablonów tytułów oraz opisów stron, oraz definiowanie niestandardowych danych tworzonych typowo pod kątem pozycjonowania.

17. Laravel Meta Manager

Laravel Meta Manager wspomaga pozycjonowanie witryny poprzez optymalizację meta tagów zgodnie z najlepszymi praktykami SEO. Pakiet wspiera między innymi Standard SEO, Dublin Core oraz Facebook Open Graph.

18. SEOTools

Bardzo podobnie działa pakiet SEOTools, dzięki któremu możemy zoptymalizować witrynę pod kątem wyszukiwarek. Większość działań skupia się na określeniu tagów tytułowych oraz meta opisów, ale przy tym całość oferuje bardzo przyjazny interfejs. Pakiet pomaga w określeniu konkretnych technik w przypadku metatagów dla Open Graph czy Twittera.

Podsumowanie

Czy to wszystkie pakiety, które warto wziąć pod uwagę podczas tworzenia aplikacji z Laravelem? Zdecydowanie nie, jednak to od nich warto zacząć. Znacznie ułatwiają pracę, przyspieszają kodowanie nowej aplikacji, a przy tym dzięki swojej popularności są stabilne i dobrze sprawdzone. Pamiętaj o tym, aby dobierać pakiety do swoich potrzeb i wymagań, a nie na odwrót.

Udostępnij ten post

Komentarz

  • Gal Reply

    krótko i na temat, ale szkoda,że nie ma linków do konkretnych pakietów 😉

    5 października 2020 at 15:00

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *