Laravel instalacja
Laravel to jeden z dwóch aktualnie najpopularniejszych frameworków PHP na świecie. To głównie zasługa ogromnej społeczności użytkowników, łatwej składni i czytelnego kodu, a także praktycznie nieograniczonej liczby zastosowań. Jednak wciąż wiele osób szuka informacji o tym jak zainstalować Laravel. W dzisiejszym wpisie omówimy ten proces krok po kroku. Zapraszamy!
Najszybciej? Homestead!
Homestead to maszyna wirtualna dostarczana przez Laravela i ma w sobie wszystkie niezbędne elementy potrzebne do korzystania z frameworka. Homestead zawiera między innymi Composera, PHP, MySQL oraz Nginx. Aby zainstalować Homestead konieczne będzie wcześniejsze zainstalowanie VirtualBox 5.2, VMWare, Parallels lub Hyper-V, a dodatkowo Vagrant.
Instalacja Homestead Vagrant Box
Po zainstalowaniu VirtualBox / VMware i Vagrant należy dodać laravel/homestead do instalacji używając poniższej komendy wpisanej w terminalu:
vagrant box add laravel/homestead
Korzystasz z macOS? Wypróbuj Laravel Valet!
Dla użytkowników systemu macOS świetnym rozwiązaniem będzie również Laravel Valet. Dzięki niemu w łatwy i szybki sposób możesz serwerować strony bez konieczności instalowania maszyny wirtualnej czy edytowania /etc/hosts. Tu jedyne wymagania to instalacja PHP i MySL.
Instalacja Laravela krok po kroku
Jeśli nie korzystasz z Homestead musisz pamiętać o tym, że Laravel do poprawnego działania poza PHP w wersji 7.3 lub wyższej wymaga jeszcze:
- BCMath PHP Extension
- Ctype PHP Extension
- Fileinfo PHP Extension
- JSON PHP Extension
- Mbstring PHP Extension
- OpenSSL PHP Extension
- PDO PHP Extension
- Tokenizer PHP Extension
- XML PHP Extension
Zacznijmy od początku – instalacja PHP. Ten proces różni się w zależności od systemu operacyjnego, jednak zawsze jest prosty i poradzi sobie z nim nawet początkujący.
Co dajel? Composer!
Najprostszą metodą instalacji Laravela poza wyżej opisanym box’em będzie wykorzystanie Composera. To proste narzędzie do zarządzania pakietami PHP, a jego instalacja nie powinna sprawić nikomu kłopotu. Szczegółowe informacje znajdują się w dokumentacji.
Korzystając z Composera pobieramy instalację Laravela wpisując:
composer global require laravel/installer
Po zainstalowaniu Laravela komenda laravel new stworzy nową instalację we wskazanej lokalizacji. Dla przykładu komenda laravel new blog utworzy katalog o nazwie blog zawierający świeżą i gotową do działania instalację.
Instalacja Laravela jako projekt
Drugą metodą jest instalacja Laravela tworząc od razu nowy projekt. W tym celu w Composerze wpisujemy komendę, która stworzy nowy katalog o nazwie blog zawierający niezbędne do działania aplikacji pliki. Komenda do Composera to:
composer create-project –prefer-dist laravel/laravel blog
Artisan
Ostatnim krokiem będzie skorzystanie z CLI Laravela, które udostępnia cały szereg przydatnych komend potrzebnych podczas programowania. Poniższa komenda uruchamia wbudowany w PHP serwer:
php artisan serve
Po jej wpisaniu aplikacja zaczyna działać, a efekty zobaczysz wchodzą na adres http://localhost:8000
Podsumowanie
Instalacja Laravela z każdą z metod jest prosta i nie powinna sprawić nikomu trudności. My polecamy korzystanie z maszyny wirtualnej, która pozwala w łatwy i szybki sposób odtworzyć środowisko produkcyjne na komputerze.
Dodaj komentarz