Dlaczego powinieneś zastosować Vue korzystając z Laravela

Dlaczego powinieneś zastosować Vue korzystając z Laravela

Jeśli miałeś już styczność Laravelem, z pewnością zauważyłeś, że zazwyczaj łączony jest w parę z VueJS. Nawet w dokumentacji Laravela znajdziesz wprowadzenie do używania komponentów Vue. Co te dwa frameworki mają ze sobą wspólnego? W praktyce okazuje się, że tworzą świetną kombinację, a poniżej wytłumaczymy dlaczego. Zapraszamy!

Vue — co to jest

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym VueJS właściwie jest. VueJS należy do rodziny najpopularniejszych frameworków JavaScript, które wykorzystujemy do tworzenia interfejsów użytkowników. Vue skupia się jedynie na widocznej warstwie aplikacji, czyli klasyczny frontend.

VueJs to jeden z najpopularniejszych frameworków frontendowych na świecie, co potwierdza również ilość gwiazdek na GitHubie. Jedną z jego największych zalet jest łatwość, z jaką można go zintegrować z różnymi projektami, a przy tym uprościć proces tworzenia stron internetowych oraz aplikacji.

Jak działa Vue?

Działanie Vue odczuwamy zwłaszcza dzięki możliwości zarządzania widokiem poprzez wirtualne drzewo DOM. Co więcej, jak twierdzą autorzy frameworka, jest on szybszy niż rozwiązania konkurencji. Przekłada się to na szybkość renderowania aplikacji, co pozwala zaoszczędzić sporo czasu.

Bezpośrednia aktualizacja DOM, którą znają osoby programujące od czasów, gdy jeszcze nie było frameworków była po prostu uciążliwa. To tak jakby przy każdym pojawieniu się komentarza pod filmem na YouTube strona się przeładowywała.

Wirtualne drzewo to tak naprawdę kopia, która służy do zarządzania widokiem, jaki widzi każdy użytkownik. Przy każdej zmianie, Vue reaguje natychmiastowo i aktualizuje daną sekcję.

Najważniejsze funkcje VueJS

VueJS wpływa na wiele aspektów i realnie przyspiesza programowanie. Poniżej opisujemy jego główne zalety, również w kontekście łączenia go z Laravelem.

Wirtualne drzewo DOM

Wcześniej wspomniane wirtualne drzewo to zdecydowanie jedna z największych zalet Vue. Wpływa na komfort pracy, ale również na czas tworzenia stron i aplikacji.

Data binding

Data binding to proces, w którym użytkownik może manipulować elementami strony internetowej przy użyciu przeglądarki. W tym celu wykorzystywany jest dynamiczny HTML, bez potrzeby stosowania skomplikowanych skryptów. W ten sposób z łatwością będziesz zarządzać wartościami i przypiszesz je do atrybutów HTML.

Komponenty

Komponenty są jedną z najbardziej charakterystycznych cech Vue. Możesz wykorzystywać je wielokrotnie, a przez to rozszerzać podstawowe elementy HTML.

Animacje i przejścia

Vue jak na framework frontendowy oparty na JavaScript pozwala na kilka sposobów stosować przejścia i animacje w elementach HTML. Dodatkowo możemy stosować animacje udostępniane przez inne firmy, korzystając z obszernych bibliotek.

Szablony

Vue dostarczany jest z gotowymi szablonami opartymi o HTML. Wiążą one wirtualne drzewo z danymi Vue i kompilowane są w wirtualne funkcje DOM Render.

Dlaczego powinieneś używać Vue z Laravelem

Laravel i Vue wywodzą się z dwóch zupełnie różnych języków programowania. Jednak mimo to, świetnie ze sobą współpracują. W jaki sposób?

1. Wszystko dzieje się na froncie

Dzięki zastosowaniu Vue (czyli JavaScript) wszystkie zmiany wykonywane na stronie dzieją się w czasie rzeczywistym, bez konieczności przeładowywania witryny. Dokładnie tak, jak w przypadku korzystania z aplikacji zainstalowanych na komputerze.

2. Komponenty reaktywne tworzą doskonałą aplikację sterowaną zdarzeniami

Vue świetnie sprawdzi się w procesie budowania pełnowymiarowej aplikacji internetowej EDP (event-driven / sterowanej zdarzeniami), obsługując wszystkie działania w interfejsie użytkownika. Dzięki zastosowaniu komponentów świetnie łączy się z Laravelem, co pozwala na bezproblemowe reagowanie na zdarzenia i wprowadzanie zmian bez ponownego ładowania strony.

Mogą to być proste zmiany jak umożliwienie edycji tekstu na stronie, ale również zmiana całego komponentu poprzez załadowanie nowego wideo bez przeładowania strony. Dzięki Vue wszystkie te procesy działają szybko i płynnie, a co równie ważne — bez zbędnego obciążania zasobów komputera.

3. Tworzenie optymalnych złożonych stron frontendowych

Jeśli zakładasz, że Twoja aplikacja będzie wymagała częstych aktualizacji, po prostu musisz skorzystać z Vue. Bez wirtualnego drzewa szybko odczujesz spadki wydajności spowodowane właśnie aktualizacjami oraz ilością zmienianych danych do śledzenia. Wirtualne drzewo pozwala wprowadzać aktualizacje natychmiastowo, bez wpływu na wydajność aplikacji.

Tworząc aplikację z komponentami Vue, wszystkie zależności między komponentami są automatycznie śledzone podczas renderowania. To dzięki temu system wie, które elementy wymagają aktualizacji podczas zmiany w danych. Przekłada się to na wydajność aplikacji oraz zminimalizowanie potrzebnych zasobów do jej obsługi.

Pamiętaj o tym, że Vue jest kompatybilny z managerami, takimi jak Flux czy Vuex, które świetnie sprawdzają się przy zarządzaniu przepływem danych w rozbudowanych aplikacjach.

4. Aplikacja jednostronicowa (single-page)

Aplikacje jednostronicowe to jeden z ciekawszych trendów ostatnich lat. Ich wygodę doceniają wszyscy, a zwłaszcza osoby dysponujące słabszymi transferami. Jej zawartość wczytywana jest raz, a przy tym zapisywana w pamięci podręcznej. Następne działania użytkownika wymagają minimalnych ilości dodatkowych danych. Właśnie tu Vue sprawdzi się idealnie!

5. Łatwy do nauczenia się i użytkowania

Ostatnim plusem, o którym chcemy wspomnieć, to łatwość, z jaką przyswoisz Vue w kontekście współpracy z Laravelem. Jeśli znasz JavaScript, możesz korzystać z tego frameworku już po kilku godzinach zapoznawania się z dokumentacją!

Czy Vue i Laravel to para idealna?

Wszystkie przedstawione powyżej korzyści z połączenia zalet Laravela oraz Vue, wskazują na to, że to para, która sprawdzi się w wielu przeróżnych zastosowaniach. Mimo iż to frameworki wywodzące się z zupełnie różnych języków programowania, to świetnie ze sobą współpracują, a przy tym uzupełniają wzajemnie. Możliwości, jakie dają stosowane w jednym projekcie, są praktycznie nieograniczone.

Udostępnij ten post

Komentarze

  • Peter Novak Reply

    Dzień dobry. Dobry artykuł, ale zabrakło mi konkretów odnośnie porównania z innymi rozwiązaniami feontendowymi, mam na myśli głównie laravel plus Vue vs laravel plus react.

    16 października 2020 at 23:15
    • Kamil Ćwiertnia Reply

      Bardzo dobry pomysł na osobny artykuł. Przekażę sugestię redaktorowi. Tymczasem jeśli myśli Pan, że jest wstanie wesprzeć nasz zespół zapraszam do kontaktu na biuro@beziworld.eu

      17 października 2020 at 08:19

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *