Laravel vs Symfony
Praca programisty nie jest łatwa. Stworzenie nawet nieskomplikowanej aplikacji wymaga współpracy całego zespołu ludzi. Gdy wydaje się, że wszystko powinno działać, a finalny produkt jest wykonany od A do Z, okazuje się nagle, że wcale tak nie jest. Testy pokazują błędy, które należy usunąć. I tak powstanie ostatecznej wersji odwleka się i odwleka. Czy można temu zapobiec? Czy istnieją narzędzia, które ułatwiają cały proces?
Czym jest framework?
Taką pomocą jest framework, czyli szkielet aplikacji. Dzięki niemu nie trzeba głowić się nad rozwiązaniami dla wielu problemów – framework zna odpowiedzi na wiele pytań. Przede wszystkim, dzięki niemu, pisanie aplikacji odbywa się w określony sposób. W zamian programista otrzymuje gotowe rozwiązania, które są w schematach oraz udogodnieniach. Można też budować wiele nowych funkcjonalności bez konieczności żmudnego pisania mnóstwa linijek kodu.
Zalety pracy z frameworkiem
Praca z frameworkiem polega przede wszystkim na zastosowaniu gotowych oraz przetestowanych rozwiązań. Dzięki temu programista otrzymuje czas, który pozwoli mu lepiej dopracować aplikację. W pracy zespołowej praca nad aplikacją przy pomocy frameworka powinna przełożyć się na spójną i poprawnie funkcjonującą całość. Programista otrzymuje również wsparcie nad krytycznymi sekcjami aplikacji. Plusem jest również ujednolicone środowisko.
Framework a framework – jak wybrać odpowiednie narzędzie?
Wszystko sprowadza się do indywidualnych potrzeb, a one prowadzą do różnic w technologii lub osobistych preferencji. Warto porównać dwa popularne narzędzia wsparcia – Symfony i Laravel. Są to dwa frameworki PHP. Symfony ma standardowy język PHP, który jest pisany na uniwersalnym kodzie. Co to oznacza w praktyce? Przede wszystkim elastyczność. Składnię bowiem można zawsze przemodyfikować do innego języka (np. Java, C#), co też nie przeszkadza w zachowaniu wszelkich funkcjonalności. Laravel wykorzystuje metody magiczne i traitsy PHP. Dzięki temu pisanie w języku PHP staje się łatwiejsze. Skraca się w ten sposób czas pracy, ponieważ programista ma mniej kodu do napisania.
Symfony, czyli…
Framework Symfony to idealne narzędzie do rozwoju aplikacji biznesowych, a przede wszystkim powinno być wykorzystywane w długoterminowych i skomplikowanych projektów. Symfony wymaga dłuższej konfiguracji wstępnej. A to wymaga czasu. Czas natomiast generuje wyższe koszty. Takie podejście staje się opłacalne w momencie, kiedy projekt będzie wymagał zdecydowanej personalizacji i w perspektywie będzie miał dalszy rozwój nawet, gdy jako gotowy produkt trafi już w ręce klienta. Symfony oparta jest na prostocie. Framework jest jakby paczką bazową, która nie ma dodatkowych modułów. Można więc dodać tylko te elementy, które naprawdę są niezbędne. Sama konstrukcja Symfony opiera się na bundlach. Są to paczki plików. Istnieje więc możliwość instalowania konkretnych elementów, gdy tylko zaistnieje taka potrzeba, a także usuwania i przenoszenia ich do innego projektu czy nowego frameworka. Można edytować część projektu, by wprowadzić zmiany lub udogodnienia. Można edytować konkretny element i nie trzeba wprowadzać zmian w całości. Finalna prędkość aplikacji jest lepsza niż na innych frameworkach, ponieważ cały system działa tak szybko, jak suma jego poszczególnych części. Warto więc zwrócić uwagę na wybór elementów, które składają się na cały projekt, bo od nich zależy prędkość produktu finalnego.
Laravel, czyli…
Laravel został oparty na składnikach Symfony. Korzysta z tego frameworka jak z własnego szkieletu. Zastosowano w nim wiele oryginalnych rozwiązań logicznych. W przełożeniu pojawiają się większe możliwości przy zdecydowanie mniejszej ilości kodu. Laravel jest idealnym narzędziem pomocowym do budowania w szybki sposób mniejszych projektów. Framework Laravel zaimplementował Eloquent ORM. Jest to świetnie rozwiązanie dla dewelopera, który nie chce sam tego ustawiać. Przez to niektóre z elementów mogą okazać się nieprzydatne, a część kodu zbędna. Metody magiczne pozwalają przyspieszyć prace deweloperskie. Budowa Laravela ukrywa niektóre elementy. Wszystko po to, by deweloper nie musiał nad nimi pracować. W ten sposób otrzymuje więcej funkcjonalności. Mniej jest też pisania. Plusy czasami generują minusy, a minusem są błędy w kodzie, które trudno jest zdiagnozować, a potem usunąć. Laravel został wyposażony w system, który ułatwia autoryzację. System jednak wymaga konfiguracji pod kątem modeli, a także bazy danych w czasie ich migracji.
Dodaj komentarz