Framework Laravel – zastosowanie. Z czym Laravel radzi sobie najlepiej?
Dzisiaj na rynku można do woli przebierać i dobierać do własnych potrzeb frameworki PHP. Jednak najczęściej programiści wybierają Laravel. Pierwsza wersja – tego obecnie bardzo popularnego frameworka – pojawiła się na rynku w 2011 roku. Laravel to narzędzie z rodzaju open source. Opiera się na również bardzo znanym frameworku – Symfony. Podstawowym zadaniem Laravela jest usprawnienie programowania z zachowaniem 100% funkcjonalności produktu. Dzieje się tak poprzez uproszczenie zadań wykonywanych podczas realizacji. Z czym Laravel radzi sobie najlepiej?
Po co komu framework Laravel?
Laravel to system do tworzenia aplikacji internetowych, który można opisać krótko, jako: szybki, skuteczny oraz rozwiązujący większość pojawiających się problemów. Na korzyść Laravela działa jego otwartość i ogromna ilość dostępnych bibliotek. Jest też wyjątkowo stabilny i zoptymalizowany. Poza tym system ciągle się rozwija. Na rynku pojawiają się więc nowe, ale jednocześnie jego ulepszone wersje. Dzięki tym wszystkim cechom Laravel pozwala na pisanie prostego, ale jednocześnie ładnego kodu źródłowego.
Co można stworzyć przy pomocy Laravela?
Bardzo łatwo dzięki niemu powstaje interfejs użytkownika. Szybko można generować sam szkielet. Laravel prowadzi programistę od powstania prototypu aplikacji do skomplikowanych narzędzi. Idealny jest podczas budowania aplikacji typu REST API. Dzięki niemu z łatwością zostają dostarczone dane do aplikacji mobilnych oraz webowych. Ponadto system został wyposażony w bibliotekę Eloquent ORM. To ona, w niemal intuicyjny sposób, pozwala na zarządzanie danymi dostępnymi z baz SQL i NOSQL. Laravel ma na wysokim poziomie mechanizmy optymalizacyjne, a to umożliwia szybkie powstanie cache aplikacji.
Inne narzędzia Laravel
Ciekawym narzędziem, w które jest wyposażony Laravel, to Composer. Jest specjalnym systemem zarządzania pakietami w PHP. Umożliwia w prosty sposób dodawanie kolejnych bibliotek. A jego działanie jest wręcz banalne w swojej prostocie, co nie przeszkadza w zupełności na zachowanie wysokiej jakości kodu. Natomiast Artisan jest wbudowanym wierszem poleceń Laravela. Co można zrobić przy jego użyciu? To narzędzie pozwala na pełne zarządzanie tworzoną aplikacją. Zapewnia aktualizację bazy danych, umożliwia tworzenie podstawy modułu, a także wykonanie innych niezbędnych operacji. Podczas budowy aplikacji internetowych warto wykorzystać też system kontroli wersji GIT. Dlaczego? Ponieważ w ten sposób nad kodem może pracować w tym samym czasie, niezależnie od siebie kilku programistów. Bitbucket to najczęściej wykorzystywane repozytorium. Gdy praca dotyczy budowy aplikacji opartych na REST API, warto skorzystać z wbudowanych w Laravela odpowiedzi. Aby je przetestować, służy narzędzie Postman. I co jest jeszcze w tym ważnego? Narzędzia z frameworka Laravel są ogólnodostępne, co oznacza, że każdy developer bez trudu przejmie kod i wprowadzi zmiany nawet, gdy nie on od podstaw tworzył aplikację.
Laravel – inne zalety
W 2019 roku Laravel został okrzyknięty najpopularniejszym frameworkiem. Dlaczego? Przede wszystkim jest to świetnie udokumentowana struktura. Wszystkie zagadnienia, a także problemy zostały opisane. Są też wsparte odpowiednimi kursami video. Sam framework jest prosty i przejrzysty. Laravel ma wsparcie MVC i dzięki temu posiada wiele dodatkowych funkcji. Jednak za największą zaletę Laravela developerzy uznali tak zwane metody magiczne. To one oszczędzają czas i pieniądze, ponieważ pomagają uniknąć skomplikowanego i za bardzo długiego kodu. Są to gotowe funkcje z dopracowanym rozwiązaniem. Dzięki nim powstaje szeroki wachlarz funkcjonalności, które można swobodnie integrować z następnymi aplikacjami. No i bezpieczeństwo. Laravel został wyposażony w jeden z najnowocześniejszych systemów uwierzytelniania. Nikt niepożądany nie wejdzie więc w posiadanie chronionych materiałów. Jest też duże ograniczenie możliwości ataków hakerskich, ponieważ luki w zabezpieczeniach po prostu nie występują.
Z czym najlepiej poradzi sobie Laravel?
Laravel to idealny framework do szybkiego i niezbyt drogiego budowania aplikacji. Po pobraniu Laravela, developer dostaje pakiet gotowych od razu do użycia implementacji. A one w znacznym stopniu ułatwiają pracę. Laravel jest przydatny do budowania aplikacji zgodnie ze wzorem MVC oraz w e-commerce.
Laravel jest to narzędziem wszechstronnym i uniwersalnym, ale przed wyborem systemu, warto zastanowić się dobrze, do czego ma być wykorzystywany, bo to, co jest uniwersalne, nie zawsze musi być odpowiednie do każdego zadania.
Dodaj komentarz