Umiejętności dobrego programisty

Umiejętności dobrego programisty

Bycie dobrym programistą to nie tylko posiadanie odpowiedniej wiedzy i umiejętność jej wykorzystania, ale także wyróżnianie się pewnym zestawem cech osobowości oraz tak zwanymi umiejętnościami miękkim. Programiści są bardzo pożądanymi pracownikami. Deficyt na rynku fachowców w tym zawodzie ciągle rośnie. Warto więc poznać najważniejsze cechy i umiejętności dobrego developera.

Umiejętności miękkie i cechy charakteru

Te cechy często są niesłusznie pomijane. To one stanowią przede wszystkim o dopasowaniu programisty do danego zespołu. Idealnie zgrany zespół przekłada się na sukces danego projektu. Najważniejsze umiejętności miękkie oraz cechy charakteru najlepszych developerów to:

  • analityczne myślenie. Dlaczego? Ponieważ programowanie jest logiczne. W strukturach kodu występują także liczne zależności. Dobry programista musi umieć je wychwycić, aby pisać świetniej jakości kod.
  • rozwiązywanie problemów. Podczas programowania zawsze będą pojawiały się jakieś problemy. Umiejętność i samodzielność w poszukiwaniu ich rozwiązania jest bardzo ważną cechą każdego programisty.
  • chęć do nauki i rozwoju własnych umiejętności, co ułatwia rozwój kariery oraz zapobiega wypaleniu zawodowemu. Rynek IT jest bardzo dynamiczny. Cały czas się zmienia. Pojawiają się nowe technologie i frameworki (tu warto zwrócić uwagę chociażby na popularny Laravel). Programista musi interesować się nowościami, uczyć się i rozwijać swoje umiejętności.
  • umiejętności interpersonalne – komunikacja i praca zespołowa. Umiejętności interpersonalne, a także i komunikacyjne są bardzo ważne. Praca programisty wymaga bowiem bezpośredniego kontaktu z klientem. Ponadto to często jest praca zespołowa. Dlatego komunikatywność w zawodzie developera jest tak ważna.
  • kreatywność i twórcze myślenie. Pisanie kodu jest zadaniem zdecydowanie kreatywnym. Programista projektuje rozwiązania. Musi też przewidywać ich działanie. Liczą się więc umiejętności analityczne oraz kreatywność.
  • przyjmowanie i przekazywanie krytyki. Konstruktywna krytyka pozwala na rozwój, zwiększenie wiedzy i umiejętności.
  • organizacja pracy. To umiejętność nabyta. Ale jest bardzo ważna, zwłaszcza w pracy zespołowej podczas rozdzielania zadań i planowania swojej pracy.
  • język angielski – na poziomie komunikatywnym. Bez języka angielskiego nie ma pracy w świecie IT. Języki programowania tworzone są po angielsku. Dokumentacja projektów zazwyczaj jest przekazywana również w języku angielskim.

Kompetencje techniczne

Umiejętności, a także i wiedza techniczna to podstawa, która jest wymagana w pracy programisty. Jakie umiejętności techniczne są wymagane w pracy programisty?

  • Znajomość języków programowania – bez tej umiejętności ani rusz. To absolutna podstawa w zawodzie. Developer musi dobrze znać język programowania. Ocenę umiejętności ułatwia portfolio.
  • Doświadczenie – jest znaczące dla kariery. Im większe, tym lepiej.
  • Nie tylko samo pisanie kodu. W pracy programistów pojawiło się nowe określenie – 10x Developer. Dotyczy ono programistów, którzy potrafią widzieć projekty z perspektywy całości. Poszukują i wdrażają usprawnienia i rozwiązania istniejących problemów. Są też wsparciem reszty zespołu, motywatorami do pracy.

Dopasowanie umiejętności do zadań i osobowości programisty do reszty zespołu to klucz do sukcesu w pracy nad dużymi i niewielkimi projektami oraz wdrażaniem i pracą na najnowszych technologiach i frameworkach. Przykładem niech będzie chociaż wciąż rozwijający się program Laravel. Obecnie na rynku jest jego najnowsze wersja 7.0. Framework jest uznany za jeden z najlepszych na świecie, a na pewno jest to jeden z najbardziej popularnych programów do tworzenia aplikacji. Laravel jest to framework, który został wydany na licencji open-source. Framework jest przeznaczony do tworzenia aplikacji internetowych, które mają bardzo elegancką i ekspresywną składnię. Oprogramowanie dostarcza developerowi typowych funkcjonalności. Pojawia się więc uwierzytelnianie, sesje czy routing. Laravel oparto na wzorcu Model-View-Control. Wykorzystuje się go podczas programowania w języku PHP.

Udostępnij ten post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *