Laravel – najlepsze praktyki 2020!

Laravel – najlepsze praktyki 2020!

Laravel został stworzony z myślą o ułatwieniu pracy programistom tworzącym strony oraz aplikacje w PHP. Nic dziwnego, że szybko stał się najpopularniejszym frameworkiem. Nie tylko przyspiesza proces tworzenia projektów, ale wpływa również na ich lepszą organizację oraz dostarcza cały pakiet gotowych i sprawdzonych rozwiązań.

Jednak aby wykorzystać potencjał Laravela w pełni, należy stosować najlepsze praktyki. W tym wpisie omówimy część z nich. Zapraszamy!

Zawsze korzystaj z najnowszej wersji Laravela

Najnowszą wersję frameworka znajdziesz zawsze na jego oficjalnej stronie. Tam również autorzy umieszczają listę zmian oraz instrukcje dotyczące aktualizacji frameworka do wyższej wersji.

Dlaczego należy korzystać z uaktualnionej wersji? To przede wszystkim gwarancja lepszej wydajności i bezpieczeństwa. Jednak przed zaimplementowaniem najnowszego wydania Laravela koniecznie sprawdź jego kompatybilność z pozostałymi technologiami i pakietami.

Utrzymuj standardy kodowania

Tak samo, jak każdy inny framework, również Laravel przestrzega wewnętrznych standardów programowania. Stosując się do nich, masz pewność, że zmienne w kodzie będą zgodne z kompozytorem.

Eksperci, mimo braku ograniczeń dotyczących standardów kodowania, zalecają przestrzegania standardów PSR-2 oraz PSR-4. W celu polepszenia standardów kodowania z Laravelem możesz użyć także narzędzi takich jak GrumPHP.

Wykorzystaj Artisan CLI

Artisan CLI (Command Line Interface) zdecydowanie jest jednym z tych narzędzi Laravela, które potrafią usprawnić proces tworzenia stron oraz aplikacji internetowych. Dodatkowo Artisan pozwala wykorzystywać komponenty od Symphony. Dzięki niemu CLI stanie się nieodłącznym elementem Twojego warsztatu.

Mądrze wykorzystuj wtyczki

Niedawno pisaliśmy o wtyczkach i pakietach do Laravela, które usprawnią pracę nad każdym projektem. Pamiętaj jednak również o tym, że niechciane wtyczki możesz po prostu wyłączyć, jeśli nie będą wykorzystywane w danej stronie czy aplikacji. Dzięki temu ograniczysz niepotrzebne funkcje, bez wpływania na sposób działania pozostałych.

Korzystanie z Eloquent ORM

Eloquent to jedna z najlepszych funkcji Laravela, doceniana przez programistów na całym świecie. Pozwala w przejrzysty sposób pracować z tabelami bazy danych. Jak? Na przykład wyodrębniać pojedyncze zapytania i wyświetlać konkretne dane końcowemu użytkownikowi.

Tu jednak bardzo ważna jest konwencja nazewnictwa zmiennych. Podstawowe zasady w PHP to:

  • nazywanie zmiennych w jednym języku
  • składnia $camelCase
  • opisywanie przeznaczenia danej zmiennej (bez stosowania nic nieznaczących zamienników)

Użyj SSL, HTTPS

Certyfikat SSL to fundamenty bezpiecznego korzystania z internetu. Takiego zdania również jest Google. Strony bez certyfikatu traktuje znacznie gorzej, od tych poprawnie zabezpieczonych, co przekłada się również na pozycje w SERPach. 

SSL przekłada się na bezpieczeństwo przesyłanych informacji, które dzięki niemu są nieczytelne dla nikogo poza odbiorcą. Również w projektach korzystających z Laravela SSL jest nieoceniony w szyfrowaniu i przechowywaniu poufnych danych. Zwłaszcza że znajduje zastosowanie często tam, gdzie występuje panel zakładania konta oraz logowania.

Kolejną rzeczą, której potrzebujesz, to HTTPS. Jeśli Twoja witryna zawiera bardzo poufne informacje, użyj protokołu HTTPS zamiast standardowego HTTP. Jest to bardzo ważne, ponieważ pierwsza opcja przesyła przez sieć wszystkie takie informacje, takie jak hasła, informacje o klientach w postaci zwykłego tekstu. Taka sytuacja narazi Twoją aplikację lub witrynę na ataki hakerskie.

Utrzymuj bazę danych w czystości

Najlepsze praktyki to również odpowiednie dbanie o bazy danych. Zasada jest prosta – muszą być tak uporządkowane, jak tylko się da.

Czyść stare pliki pamięci podręcznej i niepotrzebne kopie zapasowe. W ten sposób zachowasz porządek w plikach, a aktualne dane nie zostaną naruszone.

Użyj CDN

CDN, czyli Content Delivery Network, to metoda polegająca na korzystaniu z serwerów o różnych lokalizacjach pozwala przyśpieszyć i zoptymalizować działanie globalnej strony internetowej. Czasy ładowania strony się skracają, zmniejsza się czas odpowiedzi serwera, a użytkownicy korzystający ze strony z różnych zakątków świata mogą przeglądać ją w komfortowy sposób.

CDN również chroni stronę przez zalaniem nienaturalnymi zapytaniami. Dzięki temu niegroźny jest już DoS czy DDoS, który może doprowadzić do zablokowania serwera.

Optymalizuj obrazy

Jeśli Twój projekt zakłada korzystanie z dużej liczby obrazów, musisz je odpowiednio zoptymalizować. Po pierwsze usuwaj niepotrzebne obrazy, które obciążają stronę i zajmują miejsce. Po drugie optymalizuj rozmiary obrazu: jego proporcje, rozdzielczość oraz to ile miejsca zajmują na dysku. Ma to ogromny wpływ na prędkość pobierania danych z serwera.

Sprawdź i zoptymalizuj czas ładowania

Dlaczego powyższe punkty tak dużo mówią optymalizacji czasu ładowania strony? Tak, to również dobra praktyka, która przekłada się w dłuższej perspektywie na liczby odwiedzin strony, a nawet konwersje. Zbyt powolne wczytywanie się strony, czy nawet obrazów, zwiększa współczynnik odrzuceń nawet o ⅓. 

Korzystaj z najlepszych praktyk, a osiągi strony na bieżąco monitoruj w narzędziach Google!

Wykonaj rutynową kopię zapasową

To jedna z podstawowych najlepszych praktyk, która musi znaleźć się w dekalogu każdego dobrego programisty. Dzięki rutynowym kopiom zapasowym masz pewność, że po nieudanej aktualizacji kodu, czy komponentów projektu, w łatwy sposób przywrócisz poprawnie działającą wersję. Jak często tworzyć kopie zapasowe? W zależności od częstotliwości wprowadzanych zmian – od godzinnych odstępów do codziennych backupów.

Ogranicz dostęp administratora

Ostatnią z praktyk jest odpowiednie zarządzanie uprawnieniami oraz metodami autoryzacji. Pamiętaj o tym, aby role w projekcie dobierać uważnie, a uprawnienia nadawaj tak, aby nie przewyższały kompetencji oraz wymagań przez Ciebie założonych. Zwróć uwagę także na różne poziomy uwierzytelniania, tak aby dane były bezpieczne i przeznaczone tylko dla konkretnych użytkowników. Dobrą praktyką jest uwierzytelnianie na podstawie stażu oraz odpowiedzialności danego użytkownika.

Podsumowując…

Laravel jest potężnych frameworkiem, dającym ogromne możliwości. Cechuje się przy tym łatwością oraz intuicyjnością nieocenioną przy pracy z PHP. Najlepsze praktyki, to podstawowe wskazówki, które nie mogą być ignorowane. Niezależnie od Twojego doświadczenia, wypracowane praktyki przez programistów na całym świecie przekładają się na szybkość kodowania, stabilność i bezpieczeństwo każdego projektu.

Udostępnij ten post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *