O zaletach korzystania z Laravela słów kilka
Czym jest Laravel? Laravel jest obecnie jednym z najpopularniejszych frameworków służących do tworzenia aplikacji internetowych. Program jest napisany w języku PHP. Laravel bazuje na wzorcu architektonicznym Model–View-Controller. Natomiast kod źródłowy tego frameworka jest udostępniany na licencji MIT. Mimo, że Laravel jest bardzo młodym frameworkiem, to swoją popularnością szybko dorównał pozostałym programom, obecnym już od jakiegoś czasu na rynku. Wystarczyły niespełna dwa lata, by nadać mu miano najczęściej wyszukiwanego frameworka w Google. Co wpłynęło na tak dużą popularność?
Zalety Laravela według programistów
Nazwa frameworka budzi duże zainteresowanie. Ale nazwa to tylko drobinka. Na sukces wpływ mają praktyczne zalety tego frameworka. Dzięki zastosowaniu wielu nowoczesnych rozwiązań Laravel przyczynia się do szybszego i łatwiejszego tworzenia nowych aplikacji internetowych. Dlaczego Laravel jest tak popularny wśród developerów? Warto poznać najbardziej znaczące zalety Laravel’a!
- Po pierwsze – jedna z ważniejszych zalet Laravel’a jest autentykacja (uwierzytelnianie). Framework ma wbudowany system autentykacji. Aby go uruchomić, wystarczy wpisać komendę „make:auth”. System samodzielnie, bez udziału programistów stworzy wszystkie najczęściej wykorzystywane funkcje. Dzięki niemu powstają np. strony rejestracji, logowania i resetowania hasła.
- Po drugie o wysokiej jakości Laravela świadczy świetnie działający system szablonów blade. Co to jest? Szablony blade to wysokospecjalistyczne, celowo dedykowane szablony, które przede wszystkim charakteryzują się wyjątkową prostotą, intuicyjnością i zostały wyposażone we wszelkie nowoczesne funkcje, które są niezbędne do nieskomplikowanej obsługi. Mimo, że większość programistów PHP nie przepada za pisaniem szablonów w systemach dedykowanych, to dzięki blade dzieje się zupełnie odwrotnie. Dlaczego? Ponieważ wszystkie funkcje PHP są dostępne. Same szablony kompilują się też w czysty kod PHP. Jest to więc bezsprzeczne ułatwienie pracy.
- Po trzecie prawdziwą zaletą Laravela jest Eloquent model. Jest to unikalne rozwiązanie, które jest bardzo pomocne podczas projektowania bazy danych. Bazy danych projektowane są przy pomocy klas w PHP. Każda tabela, która znajduje się w bazie danych, zostaje przyporządkowana do danej, ściśle określonej klasy modelu w PHP. W ten zasadniczy sposób obsługa bazy danych z Eloquent jest bardzo prosta.
- Po czwarte ogromną korzyścią z frameworka Laravel jest bardzo rzetelna dokumentacja, a także tutoriale video, czyli laracasts. Dokumentacja zawiera bardzo dokładny opis każdego nowego feature’a. Tutoriale prowadzą natomiast specjaliści, którzy bardzo dobrze znają Laravel’a. Stanowią one nieocenioną pomoc w rozwiązaniu problemów, czy nawet przy rozwiewaniu wątpliwości programistów pracujących na Laravelu.
- Po piąte – niewątpliwą zaletą tego frameworka jest Astisan. Astisan stanowi specjalną linię komend. To ona zdecydowanie przyspiesza wykonywanie wszelkich prac nad daną aplikacją czy stroną. Wszystkie komponenty aplikacji, które są najczęściej używane, developer może wygenerować przy pomocy jednej komendy. A co za tym idzie? Bardzo duża oszczędność czasu.
- Po szóste – chyba najbardziej niepodważalną zaletą Laravela jest prostota tego frameworka. Doceni ją każdy. Laravel został wyposażony przede wszystkim w przejrzysty i poukładany kod. Po zakończeniu pisania aplikacji, programista ma więc poczucie, że całość jest nie tylko wyjątkowo spójna, ale przede wszystkim bardzo dobrze funkcjonuje, a dzięki temu zostają spełnione wszelkie oczekiwania programistów oraz jej użytkowników.
Przy tak wielu niewątpliwych ułatwieniach, warto jednak pamiętać, że Laravel nie nadaje się do każdego projektu. Wszystko zależy bowiem od efektu, jaki chce uzyskać programista oraz od rodzaju samego projektu, jaki ma zamiar opracować.Wybierając więc framework warto określić bardzo dokładne ramy pomysłu. Wtedy można odpowiednio dostosować rozwiązanie do swoich potrzeb.
Dodaj komentarz